Čelovka Silverpoint Search SC280 Headtorch – recenze


OLYMPUS DIGITAL CAMERAZdravím všechny rybáře a dnes především příznivce nočního lovu, který přináší beze sporu spoustu adrenalinu. Aby ovšem zážitek z nočního rybaření byl kvalitní a efektivní, je potřeba mít kvalitní výbavu v podobě osvětlení. Každý z nás jistě u vody zažil problémy s čelovkou, která nebyla zrovna kvalitní a neumožňovala bez problému navázat montáž, nebo najít potřebné materiály v tašce. O tom, že často není šance vidět na vodě víc, než 2 metry před sebou ani nemluvím. Další zrada, kterou všichni jistě dobře známe je slabá výdrž baterky. Neznám nic horšího, než když mi zabere například sumec, nebo kapr v místě, kde jsou vázky, potřebuji mít absolutní přehled o tom, co se na vodě děje a kam ryba směřuje, když najednou dojde baterka a musím zdolávat naslepo. Proto jsem byl velice rád, když jsem měl možnost u vody otestovat čelovku značky Silverpoint Search SC280.

Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (2)

Co mě na první pohled zaujalo je nádherný design bílé barvy v kombinaci s černým řemínkem kolem hlavy. Jelikož jsem ale skeptický po předchozích zkušenostech s čelovkami, nechtěl jsem dělat předčasné závěry a počkal jsem, až jak se tahle čelovka osvědčí v praxi. U vody jsem si svítilnu důkladně prozkoumal, než se setmělo, abych přesně věděl, jak s ní zacházet. Hned, jak jsem ji vzal do ruky, překvapilo mě, jak je neuvěřitelně lehká a přesto tak vybavená. Oproti většině čelovek totiž nemá napájení tužkovými bateriemi, ale má svoji samostatnou baterii vzadu na řemínku přesně naproti světlu a polohu této baterie lze upravovat směrem doleva a doprava. Mezi světlem a baterií vede krátký kabel podél řemínku, který je vybaven i malým držákem, aby kabel nikdy nepřekážel a na baterii samotné indikátor stavu nabité baterie, což jistě každý ocení, jelikož ví, jak dlouho ještě svítilna vydrží, než se baterie vybije. Co se týče nabíjení, doplnit ,,šťávu“ můžeme několika způsoby a to přes PC, v autě a přes USB kabel, tak i power bance. Který pro dobíjení je též součástí balení.

Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (9)

Další výhodou je pogumovaný USB port, který zabraňuje vniknutí vody dovnitř a krásně drží kabel pevně v přístroji.

Pomalu se setmělo a já měl konečně možnost čelovku vyzkoušet v praxi. První věc, která mě zajímala byla ta, jak svítilna bude sedět na hlavě. Dobře řešené je nastavení řemínků pro obepnutí obvodu hlavy, tak i hloubka. Ideálně jsem si nastavil řemínky aby čelovka dobře seděla na hlavě a nijak mě neomezovala. Další, co mě potěšilo byla skutečnost, že řemínky jsou na dotek velice hladké a i po několika hodinách s čelovkou na hlavě nic netlačí, ani neškrtí a kabel mezi světlem a baterií také nikde nepřekážel. Po předchozích zkušenostech, kdy mě po hodině a půl už bolela hlava u této čelovky jsem necítil na hlavě vůbec nic a pohodlí bylo maximální.Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (10)                                                                    Když jsem ale chtěl na hlavě čelovku zapnout, měl jsem problém tlačítko po hmatu nalézt. Je vsazené příliš hluboko a měkce pogumované, tak chvíli trvalo, než se mi podařilo čelovku vůbec zapnout což je otázkou zvyku na tento model a časem to nebude problém.

Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (3)

Jelikož jsem oproti prutům seděl poměrně vysoko, potřeboval jsem si nastavit sklon samotného světla. S touto čelovkou je možné využít až 5 stupňů sklonu a jednotlivé polohy.Mezi kroky poloh je kvalitní aretace která brání přeskočení na jiný sklon polohy.                                                                Kromě této vlastnosti se na přední části samotného světla nachází bakelitová krytka, kterou snadným sklopením, nebo odklopením řešíme rozptyl světla a jeho rozsah do šířky. Tuto vychytávku vidím jako ideální řešení pro rychlé přepnutí čelovky dle okamžité potřeby zejména při finálním zdolávání ryby abych ji přímo neoslnil.

Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (4)Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (5)

Poslední, co jsem chtěl u vody otestovat bylo, jaké režimy světla mohu využít a jak si čelovka poradí s rozsáhlým prostorem přede mnou. Několikrát po sobě jsem rychle stisknul tlačítko pro zapnutí svítilny a byl jsem překvapen, kolik režimů a v jaké intenzitě tento produkt nabízí. Vyzkoušel jsem všechny čtyři úrovně světla od nejslabší po nejsilnější a intenzita i prostornost světla byla naprosto dostačující jak do šíře, tak do dálky. Vývojáři mysleli i na to, že občas je potřeba kouknout na pruty, aniž bych příliš ostrým světlem plašil ryby a proto je mezi urovněmi světla zařazen i tlumený režim, který jsem též ocenil. Mnozí z nás by asi vznesli kritiku na to, že mezi úrovněmi světla není také červené světlo. Mně však tato funkce u vody vůbec nechybí. Pokud nechci rybu oslnit použiji slabší intenzitu světla kterou můžu ještě rozptýlit krytkou přes diodu.

Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (7)O napájení čelovky se stará Polymerový akumulátor který má kapacitu 18000mAh který je velice výkonný a lehký. Bok akumulátoru je vybavený stupnicí nabytého stavu a zdířkou pro mikro USB konektor pro nabíjení. Tato zdířka je chráněna gumovou krytkou která chrání konektor před vniknutím vody.

Silverpoint_Search_SC280_Headtorch (12)

 

Když mám shrnout celkový dojem z tohoto produktu, musím říct, že mě velice příjemně překvapil. Čelovka je opravdu propracovaná, pevná, lehká, nikde netlačí, ani neškrtí. Krásně sedí na hlavě, baterie vydrží opravdu nadstandartně a lze její stav s přehledem kontrolovat. Potěšením byla i široká škála sklonů světla a kombinace režimů světla podle intenzity. Jediné, co bych vytknul je tlačítko pro zapnutí a přepínání mezi režimy svícení, které bych uvítal více vystouplé a pevnější. Celkově musím uznat, že se jedná o profesionální čelovku, která mě u vody splnila moje očekávání. Příznivcům nočního rybolovu proto můžu tento produkt s klidným srdcem doporučit.

+ pohodlí

+ hmotnost

+ výkonnost

+ výdrž baterie

+ nastavení sklonu a pevná aretace

 

– příliš zapuštěné ovládací tlačítko (špatně se nahmatává, nějaký čas trvá než si zvyknete)

koupit zde