Na rybách s kamarádem z dětství

Jako každý měsíc, vyjma těch zimních, jsem opět vyrazil za milovanými kapříky na  jednu nejmenovanou pískovnu. Na tuto třídenní výpravu jsem se těšil o to víc, že se mnou měl opět po roce jet  můj kamarád z dětství.

Zprávy z místa nevěstily nic dobrého, dokonce se prý v místě za posledních 14 dní nic nechytilo! Výběr a nákup krmení i nástrah nechal kamarád  na mě. Již z minulých měsíců a let jsem věděl, že na této pískovně je třeba místo řádně rozkmit a po prvních záběrech dále přikrmovat a pokusit se rybu co nejdéle udržet na krmných místech. V oblasti, ve které jsme měli rybařit byla od středu prostoru vpravo největší hloubka na celém revíru cca 7 metrů a vlevo se dno zvedalo až na 4metry. Rozhodl jsem se, že rozkrmíme jedno místo společné boilím a to přesně na hraně, kde se dno zvedá až na 4 metry a pak já vpravo na 7 metrech, kde jsem měl představu, že zakrmím boilím a speciálními peletami pro chytání metodou zig rig, kde vyzkouším pop-up Wazzupky. Kolega si rozkrmí ještě též boilím jedno místo vlevo, téměř u břehu v hloubce asi 2 metry. Zbývalo již pouze rozhodnout  zda zůstaneme u pro mě již tradičních boilie, nebo vyzkoušíme něco nového. Nakonec jsem se rozhodl, že se nic nestane, když vyzkoušíme i jiné boilie. Takže vyzbrojeni cca 20 kily pelet, 6 kily krmného boilie příchutě oliheň  a 6 kily boilí  příchutě Bentos Red nižšího průměru, 1 kilem téže příchutě vyššího průměru jsme se konečně ocitli na břehu pískovny.

Po nezbytném utáboření se jsme dle plánu zakrmili oběma druhy boilie, na hloubce ještě navíc peletami a když se nám povedlo i  nahodit všechny čtyři pruty, mohli jsme začít přemýšlet, jaké že to menu připravíme pro sebe. Usoudili jsme, že si po perné práci zasloužíme hodit na gril již doma předem naložené steaky, k tomu až budou hotové přikousnout čerstvý chléb a celé to zapít dobrým pivkem. Příjemně znaveni jsme bez jakéhokoliv kontaktu s rybou kolem půlnoci usnuli.

Ráno jsme se vzbudili kolem šesté hodiny, stále bez záběru. Znovu jsme prokrmili všechna tři místa, stáhli a zkontrolovali udice, nahodili a po nezbytné kávičce, vydatné snídani a s pevnou vírou v brzký záběr jsme se věnovali na notebooku právě probíhající olympiádě.

Těsně před obědem přišel první záběr výpravy, který byl po krátkém boji proměněn v 78cm dlouhého a 8,20kg těžkého lysečka, který nás tak překvapil, že jsme ho zapomněli i vyfotit. Od této chvíle  začaly chodit záběry s pravidelnou asi tak dvouhodinovou prodlevou, která byla využita k opětovnému přikrmování, zapíjení každého úlovku  panáčky Jagermeistera a sledováním sportovních úspěchů našich olympioniků.

P002Postupně se po jednom promarněném záběru, kdy se asi po 5minutovém boji jedna velmi slušná ryba vypla, podívali na břeh další lysci a to 85cm dlouhý o váze 15,90kg,

P003 90cm o váze 16,00kg,

P00465cm o váze 6,50kg

P005a 86cm o váze 15,40kg.

Když už jsme si mysleli, že by si mohli kapříci dát na chvíli pauzu, abychom z neustálého zapíjení úlovků stačili trochu vystřízlivět, přišel záběr s velkým ,,Z“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo asi 15minutovém boji se v podběráku a následně ve vážící tašce objevil lysec s délkou 104cm a vahou 23,60kg.

Po nezbytné fotodokumentaci a jeho vrácení vodě byla dopita flaška Jagermeistera, z posledních sil byly staženy všechny 4 pruty, na dobrou noc ještě načatá Balantinka a následně jsme propadli do ničím nerušeného spánku.

Další den ráno po probuzení jsme jen velmi zvolna začínali fungovat a to postupně: zakrmení, nahození, hygiena, dobrá snídaně a nakonec kávička. Kapříkům se do našich lovných míst taky hned nechtělo a tak jsme si dopřáli ještě asi dvě hodinky spánku. Kupodivu kolem poledne nás neprobudil zvuk signalizátoru, ale pozvolna přicházející hlad. Zřejmě až vůně našeho poledního hodování přiměla i ryby ke spolupráci.

P007Na břeh se postupně dostali lysci 72cm a 7,40kg

P008a další jen o málo těžší  72cm a 8,50kg.

Po každé rybě jsme neustále přikrmovali a vybrali si i slabší chvilku v podobě dvou záběrů a dvou ztracených ryb.

P009Další záběr byl proměněn v prvního šupináče výpravy, který měřil 76cm a vážil rovných 7kg.

To se již ale blížila půlnoc a my ulehli k poslednímu spánku této výpravy. Tentokrát jsme před spaním zakrmili a pruty nechaly nahozené.

P010Již ve 2. hodiny ráno jsme neochotně vstávali k záběru a v polospánku zdolali dalšího menšího šupináče 76cm dlouhého a pouhých 6kg vážícího.

Prut byl opět nahozen a my se šli dospat již bez dalšího přikrmování. Poslední záběr přišel v době, kdy už jsme začínali balit a myšlenkami jsme již byli někde jinde a podle toho to taky dopadlo, u podběráku se nám vypnul krásný šupináč odhadem kolem 11–13kg. Po této epizodě jsme vše dobalili, uklidili po sobě, rozloučili se a naše výprava skončila. Závěrem trocha statistiky. Za 2,5 dne čistého času lovu jsme měli 14 záběrů, které jsme si rovnoměrným dílem rozdělili mezi sebe a shodou okolností byl i poměr záběrů a zdolaných ryb shodný v poměru 5 ku 2. Oba jsme si vytvořili nové osobáčky. Neméně zajímavý byl i poměr úspěšnosti nástrah, kdy 3 záběry přišly na námi již dříve chytanou nástrahu, 4 záběry na zig rig a 7 záběrů na pro nás nově použité boilie Bentos Red. Toto boilie nás překvapilo nejen počtem záběrů, ale i tím, že na něj byly chyceny dvě nejtěžší ryby výpravy.

Miroslav Krojidlo

Invalid Displayed Gallery

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit