Těžký začátek

Zdravím všechny rybáře a rybářky v nové sezóně 2019.

Všichni jste určitě byli velmi natěšení na všechna ta nová dobrodružství u vody, nové zážitky, zkušenosti a úlovky, které sezóna 2019 přinese. Jinak tomu nebylo ani u mě. Už od ledna jsem spřádal plány, co vše chci letos udělat jinak, jaké nové revíry navštívit, vytyčil jsem si i nějaké nové cíle a čekal, kdy konečně povolí ledy a voda se trochu prohřeje. Abych nečekal nečinně se založenýma rukama, udělal jsem si do zásoby několik osvědčených koncových montáží. Plány jsem měl všelijaké, ale v žádném případě jsem nečekal, jak těžký začátek mě čeká.

Nicméně jsem pro první vycházku zvolil pískovnu nedaleko mého bydliště, kde mám osvědčená místa, která fungují a která mám zmapovaná. Počasí celkem přálo, ale bohužel jsem zvolil špatnou taktiku, jako většina ostatních a snažil se kapry odchytávat v mělčině. Kontakt s rybou celé hodiny nepřicházel a brzo mi došlo, že asi nesedím zrovna na dobrém místě a ryby tam pravděpodobně vůbec nejsou. Nebyla ani možnost se přesunout na jiný flek a tak jsem musel setrvat a doufat, že s větrem se dostaví i nějaké záběry. Bohužel jsme se i s ostatními kolegy večer shodli, že kapři jsou stále ještě v hloubce a zvolili jsme špatné místo.

Následující týden jsem opět vyrazil na pár hodin k vodě, ale tentokrát k jiné pískovně, kterou až tak zmapovanou nemám, ale zase jsem věděl, že ryby už tam jsou celkem aktivní a dala by se nějaká zlákat. Vybral jsem místo, kde jsem čekal výskyt ryb ve středně hluboké části s příhodnou hranou na 70 metrech. Bohužel ani tentokrát jsem se netrefil do dobrého místa. Tak nezbývalo, než čekat, doufat a snažit se rybu stáhnout atraktivní nástrahou a malým, kvalitním množstvím krmení. Jeden jediný záběr mi přišel až večer kolem 20.hodiny, ale záběr jsem bohužel neproměnil a do konce povolené doby lovu už jsem se záběru nedočkal.

Třetí vycházka následovala další týden s dalšími členy našeho týmu. Několik členů bylo u vody již jeden den přede mnou a přes noc a brzy ráno se jim na malé pískovně blízko mého bydliště u trdliště podařilo zdolat několik pěkných kaprů. Já jsem dorazil brzy ráno, ale než jsem stačil nahodit pruty, tak záběry ustaly. Dorazil i zbytek týmu a přes veškerou naši snahu, zjemňování montáží, zmenšování nástrah, krmení pouze formou PVA jsme se už nikdo záběru nedočkali.

Začal jsem být velmi skeptický a nevěděl, co dál. ,,To ta sezóna hezky začíná“ – tato věta mi zněla v hlavě denně od poslední vycházky. Ale bylo mi jasné, že to není o ničem jiném, než o špatné volbě místa. V tomto chladném, brzkém jarním období se zkrátka ryba moc nenechá stáhnout krmením a je třeba ji najít a hodit jí nástrahu vyloženě ,,do kuchyně“, což se mi zatím nepovedlo.

Čtvrtá vycházka v pořadí byla naplánovaná opět na stejnou malou pískovnu, jako při minulém tažení, ale tentokrát jsme přesunul na místo, které bývá paradoxně efektivní spíš v letních měsících. S tímto rozhodnutím jsem si také vzpomněl na slova Honzy Hubky a vykašlal jsem se na veškeré zjemňování a plovky a začal chytat tak, jak to dělám běžně po celý rok. Na jeden prut jsem nasadil nadipovanou kouli Bentos red o průměru 20mm a na druhý prut panáčka příchutě Fruit 20mm s plovkou 14mm stejné příchutě. Ke každé montáži PVA + jedna hrst boilies, který jsem kobroval bodově a doufal v lepší chvilky.

To byla velmi dobrá volba, protože hned, jak se stmívalo a já pomalu usínal na lehátku, tak to přišlo. Vzbudil mě razantní záběr na pravý prut s jednou koulí na dno. Přiskočil jsem k prutu, mírně dotáhl brzdu a začala moje první letošní zdolávačka. Kapr měl krásný tah a bojoval do poslední chvíle. Velmi mě potěšilo, že můj první kapr sezóny byl opět lysec, což už je mojí každoroční tradicí. Navíc krásně stavěný, vysoký lysec se zajímavě rozházenými šupinami za hlavou. Na tuto malou pískovnu skutečný krasavec. Bojovníka jsem rychle vyfotil a pustil zpět do jeho domova s nadějí, že by mohl přijít ještě jeden záběr.

Což se skutečně zanedlouho stalo, ale bohužel jsem byl trochu zbrklý a nedočkavý, málo jsem dotáhl brzdu a o kapra jsem téměř okamžitě přišel. Když už jsem začal ve 21 hodin pomalu balit, ozval se najednou levý prut a kapr si bral metry vlasce úplně nekompromisně. Věděl jsem, že teď už si chybu dovolit nesmím. V klidu jsem si dotáhl víc brzdu a zvedl prut. Kapr měl opravdu silný, tupý tah a byl jsem velmi zvědavý, co mě čeká na druhém konci. Když už byl místní matador blízko u břehu, tak i přes použití back leadů se mu podařilo na poslední chvíli mi uškodit a zamotal se mi do druhého prutu. Nenechal se zkrátka jen tak otočit. Opět se jednalo o krásného mohutného lysce, který byl ale tentokrát velký spíš na délku, což mi také vůbec nevadilo. Bojovného lysce jsem po vyfocení pustil zpět do jeho světa a dobalil zbytek věcí.

Konečně jsem zlomil bídu, která mě provázela a efektivně odstartoval novou sezónu. Tato malá voda mi vydala skutečné poklady a jsem za to moc rád. Závěrem bych chtěl říct, že se mi skutečně potvrdila teorie, kterou prosazuje mnoho výborných kaprařů. Není třeba vždy a všude vymýšlet hovadiny v podobě zjemňování, zmenšování průměrů a chytání pouze na plovky. Ne všude je to efektivní a ne vždy to vyřeší problém. Kapr i ve studené vodě bez problému vezme kouli o průměru 20 pokud je pro něj atraktivní a především, pokud tam ten kapr je. Stačí mít trochu štěstí, správný instinkt a chytat osvědčeným způsobem, kterým chytáme celý rok.

Za Top rybařina team, Tomáš Alchymista Bříza

#toprybarina #bentosred #fruitorange